2014.10.21. 19:08, pking
Linbrunn Villányi Pinot Noir /fehér/ 2014
Elöljáróban annyit muszáj elmondani, hogy a 2014-es tételek mindegyike egyelőre még – és akkor politikailag korrektek vagyunk – 2/3-os állapotban van. Ennek megfelelően nem pontozunk/csillagozunk, inkább csak elmondjuk mi az, ami tetszett bennük, s mi várható majd. No, akkor fehér pinot noir. Nagyon erőteljesek még a primőr jegyek, szőlősség illatban, friss, illatos, egészen érdekes zöldes-kesernyés ízvilága van, ami valószínűleg a kocsánnyal együtt történő préselés következménye. Viszont pont a szokatlansága miatt abszolút népszerű lesz. Szeretnénk még kóstolni teljes valójában is.
Linbrunn Villányi Chardonnay 2011
A chardonnay olyan, mint egy csirke. Arra már nem emlékszem, hogy milyen kontextusban hangzott el ez a kijelentés Katinkától, tehát azért ne fogjuk fel axiómaként. Mert könnyen előfordulhat, hogy a csirkénk hordófűszert vagy savakat tartalmaz, illetve nyilván vica versa a chardonnay-nk alsószárnyakat.
Vigyázat, régebbi tétel, kéretik tisztelettel bánni vele. Mondanám ezt általánosságban, azonban most kicsit árnyaltabb a helyzet. A kóstolt chardonnay nem friss már, kicsit zárkózott is, adni kell neki egy kis időt a pohárban, de azért meg is hálálja ezt. Mély körtés, barackos, inkább szekunder és tercier jegyek, közepes savak és mandulás kesernye zárásként. Volt már szebb is ez a bor, azonban még mindig van benne szépség; néhányan különösen kedvelik az effajta érett bor-állapotot. Mi sem vetjük meg. (***)

Linbrunn Villányi Gemini Cuvée /fehér/ 2013
Katinka szerint megosztó bor, szerintem nem az. Nagyon tiszta, a rajnai érződik jobban, kicsit petrolos, kicsit körtés, almás, 2013-as bor ellenére vibráló, élettel teli, jó savak, a kis maradékcukker a végén kerekít, újfent elmondható, hogy nagyon szép munka. (****)
Linbrunn Villányi Gyöngybor 2012 /félédes/
Igen félédes. Emiatt a fehérsor végére szorult, de nem kellett csalódnunk benne. Igazi kis welcome drink, pezsgő helyett, egy kis pogival kellemes párosítást alkot, selymes, szőlős, intenzív, a CO2 szint is jól lett eltalálva, a magasabb maradékcukor sem zavaró a végén, nem feltétlenül csak a száraz gyöngyözők lehetnek finomak, itt az ellenpélda. (***)
Linbrunn Villányi Pinot Noir Rozé 2014 - Linbrunn Villányi Kékfrankos Rozé 2014
Ezen a ponton a két újrozét egyszerre töltöttük ki, hogy könnyebben hasonlíthassuk őket össze. Az ötletből mindenképpen a pinot noir jött ki rosszabbul. A kékfrankos, üde, ropogós, tutti-fruttis, epres, epres, epres ízű már most szinte kész rozé, nagyon fogják vinni az emberek, míg a pinot noir egyelőre nagyon keveset mutatott magából, még várjunk vele azt mondom.

Linbrunn Villányi Portugieser 2014
A 2014-es portugieser ellenben sokkal szebben muzsikált a pinot noir rozé után, szintén még félkész az állapot, de sokkal reményteljesebben tekintünk rá. Az évjárat nem volt túl kegyes az idei vörösekhez, de ez a portudzsízer talán a 2013-asnál is szebb lesz, a gyümölcsöket már most hozza, kíváncsian várjuk!
Linbrunn Villányi Kékfrankos 2012
Gyümölcsös, szép illatokkal nyitott, meggy-cseresznye mind ott van, testben közepes savakkal, szépen ívelt korttyal hódít, más nem is kell belőle, csak még egy pohár. Ivós! És szebb mint 2 hete, még szebb, mint 2 hónapja, egyre szépül! (***+)
Linbrunn Villányi Merlot 2011
Rendkívül barátságos, rendkívül ivós, rendkívül gasztrós merlot. A teremben egy kivétellel mindenkinek nagyon bejött ez a lehengerlő gyümölcsösség, amelyhez testesség és hossz is párosult. Dinamikus, ropogós, étcsokis, kissé talán lekváros is, cseresznyés mindenképpen. Szép. (****)

Linbrunn Villányi Cabernet Sauvignon 2011
Nagy testű, nagy tannintartalommal bíró vörösbor. Egy cabernet sauvignonnak talán ez is lenne a dolga, de egy kicsit kilógnak a „testrészek”. Fekete bogyósok főleg, borsos, kissé paprikás ízek találhatók benne. Szép a bor, csak a test olyan benne, mint egy lórúgás. Az a furcsa, hogy még így is tetszett. Ki érti ezt?! (***)
Linbrunn Villányi Equilibrium Cuvée 2011
Végig az Equilibriumot vártam, most már bevallhatom. Csak szubjektíven tudok írni róla /az objektív borértékelésben amúgy sem hiszek/, szép, csokis, dohányos illat, a gyümölcsök mellett persze! A test nem dönt hanyatt, de nagyon rendben van, /érdekes, hogy már rengetegszer kóstoltam, de valahogy egyre kevésbé találom nagy testűnek/ lehet, hogy a vadságával, a robosztusság is elsimult? Mindenesetre ettől függetlenül nagy kedvenc az Equilibrium, talán a lánykérés is ennek volt köszönhető? (****)
Linbrunn Villányi Portugieser 2010
A végére, amolyan extraként még egy 2010-es portugiesert is megkóstolhattunk. Elsőre nem volt az igazi finoman szólva sem, azonban sokat szellőztetve már igenis élvezhető, szerethető volt. Jöttek szépen gyümölcsök is, a túlérett jegyek mögött ott volt az igazi arca is, szerintem ritkaságszámba megy 4 éves oportót kóstolni.

Zárszóként elmondható, hogy rendkívül sokrétű és összetett kóstoló volt a pénteki, a Linbrunn Pincészet is igazán kitett magáért, teljesen biztos vagyok benne, hogy a jövőben még sok szép siker vár még rájuk. A borok közönségsorrendjét illetően az Equilibrium mészárlást hajtott végre, már ami a feltett kezeket illeti, vitán felül a legjobb bornak itéltetett, második-harmadik-negyedik helyen a Kékfrankos-Gemini-Merlot trió végzett szorosan egymás után - nem véletlen, hogy a polcokon is megtalálhatóak ezek a tételek nálunk.
Mindenképpen szót kell még ejtenünk a vacsoráról, ami ezúttal szárnyas májjal töltött kacsacomb könnyebb vörösboros-mártással, zelleres burgonyapürével, formázott zöldségekkel volt Linbrunn-szósszal megálmodva /amennyiben Katinka küld nekünk egy e-mailt, szívesen megadjuk a receptet a spéci szószhoz/. Pénteken Kadarka Bor-Boksz, jövő héten Villa Tolnay vertikális kóstoló Badacsonyból /de ez még titok/, gyertek, pacsi-puszi.